LD6806CX4/14P,315 NXP IC REG LINEAR 1.4V 200MA 4WLCSP
LD6806CX4/14P,315 Images
LD6806CX4/14P,315 Images
  • Manufacturer: NXP
  • Description: IC REG LINEAR 1.4V 200MA 4WLCSP
  • COMPETITIVE PRICE and DELIVERY TIME
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
Download Datasheet (PDF)
LD6806CX4/14P,315 Datasheet
ELECTRONIC COMPONENTS, CHOOSE NHE ELECTRONICS
LD6806CX4/14P,315 Specifications:
  • MfrPart.: LD6806CX4/14P,315
  • Mfr: NXP USA Inc.
  • Product Category: Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear
  • Package: Tape & Reel (TR)
  • Series: -
  • PartStatus: Obsolete
  • OutputConfiguration: Positive
  • OutputType: Fixed
  • NumberofRegulators: 1
  • Voltage-Input(Max): 5.5V
  • Voltage-Output(Min/Fixed): 1.4V
  • Voltage-Output(Max): -
  • VoltageDropout(Max): 0.1V @ 200mA
  • Current-Output: 200mA
  • Current-Quiescent(Iq): 100 µA
  • Current-Supply(Max): 250 µA
  • PSRR: 55dB (1kHz)
  • ControlFeatures: Enable
  • ProtectionFeatures: Over Current, Over Temperature
  • OperatingTemperature: -40°C ~ 85°C
  • MountingType: Surface Mount
  • Package/Case: 4-XFBGA, WLCSP
  • LD6806CX4/14P,315 NXP, IC REG LINEAR 1.4V 200MA 4WLCSP, Integrated Circuits (ICs)~PMIC - Voltage Regulators - Linear