BZX84-B11,235 NXP DIODE ZENER 11V 250MW TO236AB
BZX84-B11,235 Images
BZX84-B11,235 Images
  • Manufacturer: NXP
  • Description: DIODE ZENER 11V 250MW TO236AB
  • COMPETITIVE PRICE and DELIVERY TIME
  • Order with confidence, there are no lead times for in-stock products.
Download Datasheet (PDF)
BZX84-B11,235 Datasheet
ELECTRONIC COMPONENTS, CHOOSE NHE ELECTRONICS
BZX84-B11,235 Specifications:
  • MfrPart.: BZX84-B11,235
  • Mfr: NXP USA Inc.
  • Product Category: Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single
  • Package: Bulk
  • Series: Automotive, AEC-Q101
  • PartStatus: Active
  • Voltage-Zener(Nom)(Vz): 11 V
  • Tolerance: ±2%
  • Power-Max: 250 mW
  • Impedance(Max)(Zzt): 20 Ohms
  • Current-ReverseLeakage@Vr: 100 nA @ 8 V
  • Voltage-Forward(Vf)(Max)@If: 900 mV @ 10 mA
  • OperatingTemperature: -65°C ~ 150°C
  • MountingType: Surface Mount
  • Package/Case: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • BZX84-B11,235 NXP, DIODE ZENER 11V 250MW TO236AB, Discrete Semiconductor Products~Diodes - Zener - Single